הארץ המבורכת – קמפניה, איטליה

3,000 שנות היסטוריה, נופים מרהיבים וכפרים ציוריים, הופכים את חבל קמפניה האיטלקי למרתק במיוחד. בין שפע של אתרים מרשימים, מפרצים קסומים וחופים עם מי טורקיז, מזומנת למבקרים באזור חוויה מענגת במיוחד.

דרומית לנאפולי, לחופו של הים הטירני, שוכן אחד האזורים היפים של איטליה – חבל קמפניה (Campania), אותו כינו הרומאים "הארץ המבורכת". במהלך כ-3,000 שנות היסטוריה, אכלסו את האזור מגוון עמים ותרבויות, שהותירו בו עדויות מרשימות בדמות ממצאים ארכיאולוגיים, שרידים היסטוריים ויצירות אמנות מעוררות השראה.

חבל הארץ השופע, על המים הרבים הזורמים בו, עשיר בנופים מגוונים במיוחד – רכסי הרים נישאים, צוקים מרהיבים, חופים קסומים ומפרצים נפלאים. הוא טובל בשלווה מופלאה, עם עיירות קטנות וכפרים ציוריים, המעטרים את הדרכים הצדדיות. במסעדות המקומיות – האוסטריה (Osteria) והטרטוריה (Trattoria), ניתן להתענג על אווירה ייחודית ועל מבחר בלתי נדלה של מטעמים, שהתפרסמו בכל העולם, ביניהם הפיצה והמוצרלה, הפסטה ומאכלי הדגים, וכמובן – יינות האזור הנהדרים.

מסעות בזמן

נאפולי (Napoli) – עיר הנמל ובירת החבל, נוסדה על ידי היוונים במאה ה-8 לפנה"ס. היא נחשבת לאחת הערים העתיקות באירופה ובהתאמה היא עשירה באתרים היסטוריים, מונומנטים עתיקים, כנסיות ומבנים בעלי ארכיטקטורה מרשימה. העיר מציעה תמהיל מרתק של חיים סוערים, תרבות וצבע והיא נחשבת למרכז אמנותי ומוזיקלי, על המוזיאונים וגלריות האמנות שבה ואולם הקונצרטים המפואר שלה.

בקצה הדרומי שלך מפרץ נאפולי שוכנת העיר סורנטו (Sorrento), שמיקומה הנוח בין אתרי הסביבה, הופך אותה למקום נהדר למי שמבקש לחקור את האזור. מצוקים מרשימים מעטרים את לשון הים עליה יושבת העיר, המשקיפה על נוף מרהיב במיוחד.

מעט מזרחה משם, מתנשא הר הגעש וזוב (Vezuvio) לגובה של 1,279 מ'. זהו הר הגעש הפעיל היחידי ביבשת אירופה, שידע עד כה 52 התפרצויות, האחרונה שבהן בשנת 1944. ניתן לטפס על ההר עם הרכב עד לגובה של כ-1,000 מ' ולזכות במראה נפלא של מפרץ נאפולי. מכאן מובילה הליכה של כשלושת רבעי שעה אל מקום סמוך לפסגה, ממנו ניתן לצפות אל לוע הר הגעש (רכבל כסאות מאפשר לעשות את הדרך בקלות רבה יותר).

התפרצות קשה במיוחד של הר הגעש, שאירעה בשנת 79 לספירה, קברה תחת אפר לוהט ואבנים את העיר פומפיי (Pompeii) הסמוכה. באותם ימים, היתה פומפיי עיר מחוז פורה, ששגשגה כמרכז נופש של האזרחים הרומאים בעלי האמצעים. לפני כ-250 שנה, נחשפו לראשונה שרידי העיר, ועבודות החפירה והשחזור שנעשו בה במהלך השנים מאפשרים לעמוד על אורח החיים של אותה תקופה. בין היתר, ניתן להתרשם במקום מאמפיתיאטרון גדול, מקדשים, מרחצאות ובתי פאר, המעוטרים בציורי קיר ענקיים ובפסיפסים מרהיבים.

עיר נוספת, שנחרבה אף היא באותה התפרצות קשה של הוזוב, היא הרקולנום (Herculanum)" שנחשפה באקראי לפני כ-300 שנה. העיר, שנודעה במרחצאותיה, נקברה תחת שכבת לבה ואפר, ש'הקפיאו' אותה כפי שהיתה בהתרחש עליה האסון. באתר היפהפה ניתן להתרשם מרצפות המעוטרות בפסיפסים, מציורי קיר (שצבעיהם המקוריים נשתמרו לעילא), מבתי עינוגים, פריטי ריהוט מפויחים ועוד. כל אלו, מאפשרים להתחקות אחר אורחות החיים של אותה תקופה, בסיור מרתק שהוא כמעט מסע בזמן.

חבל הארץ השופע, על המים הרבים הזורמים בו, עשיר בנופים מגוונים במיוחד – רכסי הרים נישאים, צוקים מרהיבים, חופים קסומים ומפרצים נפלאים. הוא טובל בשלווה מופלאה, עם עיירות קטנות וכפרים ציוריים, המעטרים את הדרכים הצדדיות.

לאורך המפרץ

דרך אמפלי (Amalfi), הידועה בפי האיטלקים כ'חוף אמלפיטנה' (Costiera Amalfitana), מזמנת את אחד המסלולים היפים והמרתקים לאורך הצוקים המפורצים שמדרום לסורנטו. יוצאים מסורנטו מערבה, פונים שוב לכיוון מזרח ופוגשים בדרך יפהפייה, המתפתלת לאורך כ-50 ק"מ של נופים מרהיבים בין עיירות וכפרים ציוריים.

על צוק הנושק למפרץ, בנויים בתיה של העיירה פוזיטנו (Positano), שהיתה עד לא מזמן כפר דייגים קטן. הודות לאופנת בגדים מקומית, המעוצבת ונמכרת במקום, הפך הכפר לעיירה תוססת, המושכת אליה מבקרים מרחבי איטליה ומחוצה לה. מדרגות תלולות ושבילי הליכה משמשים את המבקרים במקום ועמדת התצפית בבלוודר (Belvedere) מזמנת מראות נפלאים של האזור כולו.

לאורך המפרץ היפהפה ממשיכה דרך החוף, עד שהיא מגיעה לאמלפי – עיירת החוף שהעניקה לה את שמה (והיתה בימי הביניים הרפובליקה הימית הראשונה באיטליה). הבתים הססגוניים, הנראים כבנויים אחד בתוך השני, יוצרים מראה ייחודי למדי, המתעצם לנוכח הכנסייה הנהדרת החולשת על העיירה.

דרך צרה ומפותלת מובילה מאמלפי לראוולו (Ravello), הבנויה על סלע, בגובה של כ-400 מ' מעל פני הים. בין שפע האתרים המרתקים של העיירה, ניתן להזכיר את הכנסייה עם דלתות הנחושת המרשימות, את 'וילה רופולו' (Villa Rufolo), בה התגורר המלחין ריכרד ווגנר, ואת 'וילה קימרונה' (Villa Cimrone), על הנוף הנהדר הנשקף ממנה והפסלים המרהיבים המעטרים אותה.

מי שחפץ להמשיך וליהנות ממראות הים, יכול להמשיך מזרחה עד לוייטרי (Viteri) סאלרנו (Selerno), שם מצויים החופים בהם נחתו כוחות בנות הברית במלחמת העולם השנייה. כ-50 ק"מ מסאלרנו שוכנת פאסטום (Paestum), שראשיתה במושבה יוונית מן המאה השישית לפנה"ס. בהיותה מוקפת ביצות, היה קל להגן על העיר, אך עם דעיכתה של האימפריה הרומית, המקום ננטש ונשכח (לא מעט בשל מחלת המלריה שפקדה אותו). בעיר ניתן להתרשם ממספר ארמונות ואתרים מעניינים, שנשתמרו בצורה מעוררת השתאות למן התקופה היוונית.

יופי ואווירה בלב ים

בצדו הדרומי של מפרץ נאפולי, במרחק של כ-5 ק"מ מהחוף, שוכן האי קפרי (Isola Di Capri), שצוקיו הגבוהים והשבילים הצרים המתפתלים ביניהם, העניקו לו את הכינוי "אי העזים". האי, שקיסרי רומי נהגו לצאת אליו לנופש, היה עד לפני כ-300 שנה מעוזם של הפיראטים, שהטילו את חתיתם על מרכז הים התיכון. על פסגת הר נישא, שוכנת העיירה אנאקפרי (Anacapri) (אליה ניתן להגיע במיניבוסים ולעתים גם ברכבל), עם שפע של סמטאות ציוריות, מסעדות קטנות והרבה אווירה. כדאי לבקר גם במערה הכחולה (יש גם צהובה, ירוקה, ורודה ולבנה), אליה מפליגים בסירת מנוע ולאחר מכן בסירות משוטים.

מן הצד השני (הצפוני) של המפרץ, שוכן אי יפהפה נוסף – איסקיה (Isola Di Ischia). האי, המצוי במרחק של כ-15 ק"מ מהחוף, נחשב לאחת האטרקציות העיקריות של המפרץ. כשעה-שעתיים הפלגה (בהתאם לנקודת המוצא – מאזור פוצולי או מנמל נאפולי), מובילות לחופים מפורצים ועתירי נקיקים, נופים מגוונים ושפע של מעיינות חמים. דרך יחידה, בת כ-35 ק"מ, מקיפה את האי, לאורכה פזורים כפרים קטנים וציוריים. בתוך כך, היא עוברת גם דרך פסגת הר הגעש הכבוי שבמרכז האי, המתנשא לגובה של כ-800 מ'.

לפני שיוצאים לדרך

הגעה: טיסות סדירות יוצאות מישראל לשדה התעופה פיומיצ'ינו (Fiumicino) שברומא (כ-3.5 שעות טיסה), משם מובילה נסיעה כשעתיים על ה'אוטוסטרדה דל סולה' לנאפולי או לאחד מאתרי התיירות האחרים שבאזור. בתקופת השיא של עונת התיירות, מוצעות טיסות שחר ישירות לנאפולי.

עונה מומלצת: אפריל-אוקטובר.

מזג אוויר: מזג האוויר בקמפניה נוח למדי ודומה לזה השורר בשפלת החוף של ישראל. הטמפרטורה הממוצעת באפריל נעה בין 25-18C.

איים: אל האי איסקיה (Ischia) ניתן להגיע באמצעות ספינות ומעבורות, היוצאות ממספר אתרים לאורך חוף מפרץ נאפולי. משך ההפלגה כשעה-שעתיים (בהתאם לנקודת המוצא).

קפרי (Capri) – הפלגה בת כחצי שעה מסורנטו או מפוזיטנו, מובילה אל האי המצוי מצדו הדרומי של מפרץ נאפולי.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here