היהלום שבכתר – ונקובר, קנדה

ונקובר, היהלום בכתר של בריטיש קולומביה, היא אחת הערים היפות והמרשימות בחלק המערבי של צפון-אמריקה. היא מוקפת בשרשרת הרים ובאוקיינוס שמפרציו חודרים ליבשה ומתהדרת בגנים נפלאים, אווירה רגועה והרבה יופי טבעי.

ונקובר, היהלום בכתר של בריטיש קולומביה, היא העיר המשמשת כשער של קנדה למזרח הרחוק. בדומה לארצות הברית, קנדה מורכבת ממספר מדינות (פרובינציות), שלכל אחת מהן שלטון עצמי שעוסק במרבית הנושאים היומיומיים, בעוד השלטון המרכזי שמקום מושבו בעיר אוטווה עוסק בנושאים כדוגמת חוץ ובטחון. לכל פרובינציה יש בירה ובה יושב הפרלמנט המקומי והיא זכאית להטיל מס מקומי שמועבר לקופתה וזאת בנוסף על מסים שמוזרמים לרשות המסים הקנדית.

הבירה של פרובינציית בריטיש קולומביה היא העיר ויקטוריה, שנמצאת על האי ונקובר, שמרבית התיירים מכירים אותו בזכות גני בוצ'ארט שמצפון לעיר ויקטוריה. העיר ונקובר היא אחת הערים הכי אטרקטיביות בחלק המערבי של צפון אמריקה והיא מתמודדת על התואר מול סן פרנסיסקו שבקליפורניה. מצידה האחד סוגרת עליה שרשרת רכסים ומהצד השני האוקינוס ומפרציו שחודרים אל תוך היבשה. למעשה העיר רבתי יושבת על ארכיפלג של מספר איים המחוברים זה לזה בגשרים. העיר התחתית מחוברת דרומה בעזרת שלושה גשרים (בארארד,גראנויל וקאמבי) שחוצים את מפרצון False Creek. החיבור לפרברים הצפוניים נעשה באמצעות גשר האריות, שחוצה את מפרצון בורארד (Burard). טופוגרפיה ייחודית זו יצרה שורה ארוכה של אתרים טבעיים וזאת לצידם של אטרקציות שפותחו על ידי תושביה.

ונקובר נחשפה לראשונה לאדם הלבן בשנת 1791 כאשר הגיע לכאן דון חוזה נאבאראז. שנה מאוחר יותר הגיע למפרץ בורארד קפטן ג'ורג' ונקובר ולאחר מכן הוקמה כאן התיישבות קטנה. בשנת 1886 נהרס המקום בשריפה גדולה שכילתה כמעט את כל הבתים. התושבים התאוששו מההלם ובנו תוך זמן קצר מבנים חדשים והצמיחה הגדולה באה בעקבות שני אירועים: בשנת 1887 הוארך קו הרכבת מערבה ורכבת הנוסעים הראשונה פקדה את המקום. 4 שנים מאוחר יותר החלו אניות לפקוד את המקום. כדי להבין את משמעות הדבר וכדי לעקוב אחר תנועת הנוסעים במסוף של אניות הקרוז שפוקדות את אלסקה. בכל הפלגה יש תנועה של אלפי תיירים שמשליכה על חיי המסחר בעיר. העיר מאד ירוקה ופרחונית ויש בה מינון נכון בין בתים גבוהים,בנייה שטוחה ושטחים ירוקים. האוכלוסיה בה מגוונת למדי כאשר שני המרכיבים העיקריים הם יוצאי אירופה ויוצאי המזרח הרחוק. השילוב של כל הפרמטרים הללו יצר עיר רב לאומית שקטה ונינוחה שאיכות החיים הגבוהה של תושביה היא הקו המנחה את פעילותה.

פארק סטנלי

פארק סטנלי ממוקם בתוך אזור מיוער (לפי הערכה יש כאן כחצי מיליון עצים) שבעבר ישבו בו הילידים. הוא נפתח בשנת 1988 ו נקרא על שמו של מי שהיה מושל קנדה. פארק זה שהוא אחד האתרים המתויירים בעיר נחצה על ידי כביש המחבר את העיר התחתית לצפון ונקובר. הפארק ממוקם על חצי אי שמוקף מים, למעט חיבור מצידו הדרומי לדאונטאון. הוא נחשב לאחד משלושת הפארקים הגדולים בצפון אמריקה (שטחו כאלף אקרים והוא גדול יותר מהסנטראל פארק של ניו יורק). מגיעים אליו מדרום דרך רחוב ג'ורג'יה שהוא אחד משני נתיבי התנועה הבולטים בעיר התחתית (מהווה חלק מכביש 99) אלה שמגיעים מצפון יגיעו דרך גשר שער האריות.

הפארק משמש את ההולכים, הרצים, המדוושים, השוחים והמשתזפים (התופעה בולטת בעיקר בימי סוף השבוע). יש בו שביל הליכה שמשיק לקו המים שאורכו 9 קילומטרים וממנו ניתן לרדת לשלושה חופי רחצה: Third Beach, Second Beach, English Bay Beach. מאחר והמסלול סביב לפארק אורכו כ-9 ק"מ ניתן לעשותו בנסיעה ברכב בכביש חד כיווני שמשיק לקו המים. לאורך נתיב הנסיעה ניתן לעצור במספר מקומות ולפסוע רגלית לאתרים היותר מענינים שבפארק: Prospect Point – תצפית על גשר שער האריות, Hollow Tree – העץ החלול, Siwash Rock – הסלע המזדקר במים, Lost Lagoon – בית גידול לאווזים,ברווזים וברבורים וגם מרכז מידע והדרכה עם דגש על אקולוגיה, Rose Garden – גן שושנים, אקואריום – שימור לוטרות ים, דולפינים, לוויתן אורקה, לוויתני בלוגה, תמנונים, תנינים, צלופחים, גלריית אמזונאס ודגי פיראניה, מתחם עמודי טוטאם. עוד אפשר למצוא בפארק: תותח שיורה מדי ערב בשעה תשע, המגדלור ותצפית על הנמל ופסל הנערה המפורסם.

הפארק מציע לתיירים שבאים לכאן ללא רכב שתי חלופות תחבורה: סיור בקרונית רתומה לסוסים ורכבת מיניאטורית עם מספר תחנות עצירה שניתן לרדת ולעלות בהן. אם הרעב מציק במהלך הסיור אזי ניתן לאכול באחת מהמסעדות שבפארק.

מתמצאים בתחבורה

המיקום של ונקובר מתאים למטיילים כיון שבדרך כלל משלבים ביקור בעיר זו יחד עם טיול לאלסקה, לרוק'יס הקנדיים או למדינת ושינגטון מדרום בארצות הברית. לונקובר שדה התעופה הבינלאומי (YVR) ממוקם על אי כ-10 קילומטרים דרומית לדאונטאון בסמןך לריצ'מונד. מהשדה ניתן להגיע לעיר התחתית באוטובוס, ברכבת או מונית. חלופה אחרת היא אניות הקרוז שמגיעות מאלסקה. האניות עוגנות במעגן שנמצא ב-CANADA PLACE שבדאונטאון המשמש בין היתר כמסוף נוסעים לאניות הקרוז. אלה שמגיעים במעבורות יפקדו את אחד משני מסופי המעבורות: Horseshoe Bay בפינה הצפון מערבית ו-Tsawassen Terminal מדרום לדאונטאון.

אלה שמגיעים ברכב מסיאטל נוסעים בכביש מספר 5 שאחרי חציית הגבול לקנדה הופך להיות כביש 99 והוא נכנס לתוך העיר התחתית שיוצא ממנה דרך גשר שער האריות ופונה צפון מערבה לכיוון עיירת הסקי המפורסמת WHISTLER. אלה המגיעים מהרי הרוקי'ס הקנדיים ייכנסו לעיר עם כביש מספר 1 שחוצה את קנדה ממזרח למערב. הרכבת מגיעה לתחנת הרכבת הראשית PACIFIC CENTER שבה יש אפשרת להתחבר למערך התחבורה הציבורית. מערך זה שנקרא BC TRANSIT כולל בתוכו שלושה מרכיבים: רשת האוטובוסים המקומית,רכבת קלה שנקראת SKYTRAIN ואוטובוס הימי (SEABUS) שמחבר את ונקובר הצפונית לדאונטאון וגם מאפשר הגעה לחצי האי גראנויל. חלופה מומלצת נוספת היא ליסוע באוטובוס תיירים שקומתו השנייה פתוחה (יש צורך להתחשב במזג האויר) שמסתובב בעיר ויש לו מספר רב של תחנות עצירה. ניתן לרדת ולעלות שוב בכל אחת מהתחנות שממוקמות בד"כ ליד האתרים האטרקטיביים.

כדי להקל על ההתמצאות בעיר התחתית צריך לזכור שהשדרות (AVENUE) נמתחות ממזרח למערב בעוד הרחובות (STREET) מתפרסים מצפון לדרום. השדרות נחצות על ידי MAIN STREET שמחלק אותן למזרח ומערב.

דאונטאון ונקובר

העיר התחתית קטנה יחסית ומיטיבי הלכת שזמנם עימם יכולים להלך רגלית ברחובותיה ולסרוק אותה בצורה יסודית. האחרים יוכלו להשתמש בשירותי האוטובוסים המאפשרים לנסוע במסלול סיבובי ולרדת ולעלות בכל אחת מ-15 התחנות שלאורך המסלול. כנקודת מוצא נבחרה Canada Place, בשל מיקומה המרכזי ונגישותה לאמצעי התחבורה השונים כולל אלה שיורדים לחוף מאניות הקרוז שעוגנות במזח הצמוד (במרתף יש חניון גדול לרכב). זהו אחד המבנים המרשימים שבעיר שבולט בגלל הגג המעניין שלו שמורכב מחמישה מפרשים לבנים דמויי אוהלים (מזכיר את בנין האופרה בסידני שבאוסטרליה). המבנה הוקם לקראת תערוכת האקספו בשנת 1986 והוא כולל מסוף נוסעים שמטפל בתיירים שמגיעים באניות הקרוז,אולמות קונגרסים שמארחים את הכנסים השונים,קולנוע תלת מימדי IMAX ואת מלון פאן פאסיפיק המפואר (בלובי שלו ממוקם משרד של חברת השכרת רכב). זהו המבנה שבו מתקיימים חלק מהמופעים ביום הלאומי של קנדה (הראשון ביולי) והוא נבחר לשמש כמרכז התקשורת של המשחקים האולימפיים של החורף שיתקיימו כאן במהלך 2010.

בסמוך למבנה ממוקמת תחנת הרכבת של קאנאדיאן פסיפיק (WATERFRONT STATION) שממנה יוצאת המעבורת SEA BUS לכיוון הפרברים הצפוניים של העיר. בתחנה ניתן גם לעלות על הרכבת הממוחשבת ((SKY TRAIN. מול הכניסה למלון נמצאת תחנה של אוטובוס התיירים BIG BUS. נקודת הציון הבאה היא התצפית מראש המגדל HARBOUR CENTER. הבנין הוא מבנה מסחרי שיש בו חנויות ומשרדים כאשר מעליות זכוכית מעלות את המבקרים בפחות מדקה למרפסת תצפית. מעלית נפרדת מובילה לאחת המסעדות המענינות שבעיר. המסעדה מסתובבת ומשלימה סיבוב ב-60 דקות. המסעדה מוקפת בחלונות זכוכית גדולים שמאפשרים לתצפת ולצלם מגובה של 167 מטר.

אווירה של ימים עברו

גסטאון (Gastown) הוא האזור העתיק ביותר בעיר כאן התיישבו המתיישבים הראשונים. בשנת 1886 הלבנים היחידים ששהו כאן הועסקו במנסרה שלא איפשרה שתיית אלכוהול. ג'ק הפטפטן הגיע למקום והחליט לפתוח כאן סאלון ולהרוות את צמאונם של העמלים. ג'ק הפטפטן (נודע בלהיטותו לספר סיפורים ארוכים) או בשמו המקורי ג'ון דאיטון הכניס את הטיפה המרה להתיישבות והניח את הבסיס לשכונה הראשונה של העיר ונקובר. כיום השכונה משופעת בחנויות, מסעדות ומועדונים. רחוב ווטר (Water) הוא הרחוב הראשי ברובע. אחד הסמלים של העיר הוא שעון קיטור ממוקם בפינת הרחובות WATERוCAMBIE-. השעון שנראה עתיק נבנה בשנת 1977 והוא שורק ומוציא קיטור כל 15 דקות. אם ממשיכים מזרחה ברחוב WATER מגיעים לככר MAPLE TREE(פינת הרחובות WATER וקורדובה) האנדרטה לג'ק הפטפטן. מככר MAPLE TREE ניתן לצלם את המבנה המיוחד של מלון אירופה עם החזית הצרה המיוחדת שלו. המבנה הינו אחת הדוגמאות לבנינים עתיקים מסוף המאה ה-19 ששופצו ושוחזרו תוך שימת דגש על שמירת הצביון המקורי.

הרובע הסיני מצוי באזור הרחובות מיין, פנדר וCARRALL-. זהו הרובע הסיני השני בגודלו במערב היבשת (מדורג אחרי הרובע הסיני של סן פרנסיסקו). בתחילת המאה הנוכחית הצטרפו סינים רבים שהגיעו מהונג קונג בעקבות העברת השליטה לסין. מרבית המבנים המענינים ברובע מרוכזים ברחוב PENDER. ברובע זה ניתן למצוא חנויות רבות עם פריטים,מתנות ומאכלים סיניים. ברחוב WEST PENDER מספר 8 בנין SAM KEE שנחשב לבנין המשרדים הצר בעולם. מבנה מעניין נוסף הוא שער הכניסה לרובע שנקרא מילניום והוא מייצג את הקשר שבין המערב והמזרח ובין העבר לעתיד.

מרכז התרבות הסיני ממוקם ברחוב קולומביה מספר 555 אולם האתר הבולט באזור הוא הגן הסיני שממוקם בקירבתו. גן קטן למדי אך צפוף ועשיר שבנוי משני חלקים מנותקים זה מזה. אם יש זמן מומלץ להמתין לסיור מאורגן שבו יש הסברים רבים על התפקוד של כל פריט שבגן (העקרונות של אין ו-יאנג מוצאים כאן ביטוי). אתר אהוד על זוגות צעירים כתפאורה לתמונות ביום הנישואין.

רחוב רובסון (Robson) הוא הפעיל ביותר בדאונטאון וכאן ניתן למצוא את הריכוז הגבוה ביותר של חנויות בגדים (כולל מותגים בינלאומיים כמו: זארה,טומי הילפיגר,אספריט,בננה ריפובליק) ושל מסעדות,בתי קפה ופאבים. בפינת הרחובות רובסון והורנבי ממוקמת VANCOUVER ART GALLERY. בחזית המוזיאון שבו מוצגים בין היתר ציוריה של האמנית אמילי קאר פסל ענק בצבע לבן.

תחנת העצירה הבאה היא חצי האי גראנויל – זהו מקום אידיאלי לפתוח בו את הבוקר של אחד מימי סוף השבוע. ניתן להגיע אליו באמצעות ה-BIG BUS (חוצה את המים בגשר BURRARD),שירות סירות שנקרא SEA BUS וגם ברגל. המתחם שוקק חיים בפרט בימי סוף השבוע. יש כאן שוק תוצרת טרייה מהמם ביופיו שמציע מגוון ירקות,פירות,בשרים,דגים.נקניקים,גבינות דברי מאפה. בתוך האולם ניתן למצוא דוכנים שמציעים למכירה אוכל מהיר מכל הסוגים וכל הטעמים. בחצי האי יש ריכוז גבוה של גלריות,בתי קפה ומסעדות ואמני רחוב רבים מנצלים כל פינה אפשרית ומקיימים כאן מופעים שונים.

טעימה חורפית

בחורף (נובמבר עד אפריל) הר גראוז (Grouse) מתפקד כאתר סקי. הייחוד שלו הוא קירבתו לעיר הגדולה (15 דקות נסיעה ממרכז העיר ונקובר). באתר יש 26 מסלולי גלישה (10% ירוקים,60% כחולים ו-30% שחורים). אלה המעונינים בלימוד סקי יוכלו להסתייע בבית ספר לסקי שמעביר הדרכה לכל הגילאים לקבוצות ובודדים. לקראת ראש השנה מתקיימים שורה של אירועים חגיגיים ואחת החוויות המעניינות היא לסעוד במסעדת DISCOVERY הצופה ממעל על העיר ואנקובר.

מעבר לגשר הגדול

חציית גשר שער האריות צפונה מובילה לרצועה שנתחמת מדרום ע"י המפרץ ומצפון ע"י ההרים. באזור צפון ונקובר מספר אתרים מענינים. בקצה המערבי ממוקם פארק המגדלור. ממגרש החנייה פוסעים רגלית בינות לעצים לכיוון קו המים. הדרך מובילה לתצפית על מגדלור POINT ATKINSON (לא ניתן להגיע עד המגדלור עצמו כיון שהוא נמצא באזור מגודר שאינו נגיש לציבור). המגדלור הראשון נבנה בשנת 1874 אך הגירסה הנוכחית נבנתה בשנת 1912. בפארק יש שבילי הליכה נוספים שמובילים לנקודות תצפית. בדרכנו חזרה מזרחה מומלץ להציץ בבתים המטופחים שצופים אל מימי BURARD INLET אותה לשון ים שמפרידה בין צפון ונקובר לדאונטאון. CAPILANO ROAD היא דרך הפונה צפונה מ-MARINE DRIVE והיא מובילה לשניים מהאתרים האטרקטיביים ביותר בעיר. הראשון מהם הוא הגשר התלוי מעל קניון

קפילאנו. הגשר ממוקם בחלקו הדרומי של פארק קאפילאנו. אורכו 135 מטרים והוא מתוח מעל ערוץ הנהר קאפילאנו שזורם 70 מטר מתחתיו. הגשר המקורי נבנה בשנת 1888. הגשר אינו מפחיד כפי שניתן לצפות אך עדיין מחייב זהירות בפרט אם החבורה המטיילת כוללת ילדים קטנים. מצידו השני של הגשר שבילי הליכה בתוך היער שמאפשרים היכרות טובה יותר עם עולם החי והצומח ביער גשם זה. ממשיכים צפונה לעבר CAPILANO SALMON HATCHERY וסכר קליבלנד שסוגר מדרום על אגם קאפילאנו. חוזרים חזרה לדרך קאפילאנו ופונים צפונה. בצומת פונים לדרך NANCY GREENE שמסתיימת במגרש החניה הסמוך למפלס התחתון של הרכבל שמטפס להר GROUSE. בקיץ ניתן לעלות ברכבל למפלס העליון (ה-SKYRIDE מטפס מגובה 300 מטר לגובה של 1,100 מטר תוך 12 דקות) ומשם לתצפת על העיר. לחילופין ניתן לטפס רגלית במסלול שאורכו כ-3 קילומטרים.

אוניברסיטת בריטיש קולומביה – ממוקמת באזור.POINT GREY זהו האזור המערבי ביותר בואנקובר. ניתן להגיע לקמפוס אם נוסעים בשדרה מספר 16 מערבה עד למפגש עם MARINE ROAD (מומלץ לשים לב לבתים עם הגינות שמשני הצדדים של השדרה). במפגש בין שני הכבישים פונים צפונה (ימינה) ונעצרים במגרש החניה של הגנים הבוטאניים של האוניברסיטה. הגנים מתחלקים לשני חלקים שנמצאים משני צדי הכביש כאשר מנהרה מאפשרת את המעבר ביניהם. בגנים ניתן להבחין במספר אזורים שלכל אחד התמחות משלו:צמחי מרפא, ירקות, טרופי ובריטיש קולומביה.

ממשיכים בכביש MARINE ROAD צפונה ומחנים את הרכב בסמוך למוזיאון האנתרופולוגי (יש כ-5 חניונים בקירבת מקום). מהחנייה הולכים לגנים היפניים ע"ש ניטוב. זוהי פינה ירוקה נוספת בקמפוס הענק שעוצבה ע"י אדריכל נוף יפני והיא תואמת את הגן היפני המסורתי. גינה קטנה שכוללת בריכת מים,גשר וצמחייה מטופחת מהווים אי של רוגע ושלווה. מכאן ניתן ללכת ברגל לעבר המוזיאון האנטרופולוגי. המוזיאון מתמקד בתצוגה של עמודי טוטאם שחלקם בתוך המבנה ומרביתם בחצר שמאחורי המבנה. כמו כן מומלץ לראות את אוסף הקרמיקה המדהים שכולל פריטים ממקומות שונים בעולם. מאחר שמדובר במוזיאון לימודי יש בו תיעוד זמין ונגיש של כל הפריטים המוצגים בו כולל הסברים ותמונות.

על קצה המזלג

פארק VANIER – ממוקם מדרום ל-ENGLISH BAY וממערב לגשר של רחוב בורארד . בפארק זה יש מספר אטרקציות בולטות:

  • • מוזיאון ימי – תצוגות של ספינות משוטים ומפרש עתיקות. כולל סיור מודרך בספינה ששימשה את משטרת הפרשים הקנדית.
  • • מוזיאון ונקובר – תצוגה של פריטים ארכיאולוגים שמתמקדת באינדיאנים משבט סאליש. בכניסה עמודי טוטאם. פריטי מלאכה אינדיאנים (בעיקר סלים קלועים)
  • • מרכז החלל מקמילן
  • • מצפה כוכבים גורדון

פארק המלכה אליזבת – ברחוב 37 ניתן למצוא זה בצד זה שני פארקים מהממים ביופים. הראשון מביניהם פארק המלכה אליזבת. מחנים את הרכב במגרש החניה שליד מועדון הגולף ופוסעים דרך גינת ורדים לעבר חממת BLOEDEL. השביל מטפס לרחבה ובה מזרקה ובצדה החממה שסימן ההיכר שלה הוא כיפת הזכוכית שמקיפה אותה. בתוך הכיפה גן טרופי זעיר ובינות לענפים ניתן להבחין במספר סוגים של תוכי בצבעים מיוחדים. החממה והרחבה הסמוכה נמצאים בפסגת גבעה שהיא מהנקודות הגבוהות ביותר בעיר והיא מספקת תצפית טובה על העיר.המסלול לכיוון המסעדה SAISONS והמסעדה עצמה הן נקודות מהן ניתן לתצפת ולצלם את העיר. שלט בכניסה למסעדה מציין שהיא אירחה את נשיא ארצות הברית ביל קלינטון ואת נשיא רוסיה בוריס ילצ'ין בעת מפגש של מנהיגי המעצמות. הארוחה במסעדה מספקת בנוסף לאיכות האוכל גם נוף מהמם. בהמשך יורדים מהמפלס העליון לעבר ה- SUNKEN GARDENS . אלה הם גנים מקסימים שמזכירים במקצת את גני בוצ'ארט שבאי ונקובר ואת גני מינטר שנמצאים כ-130 ק"מ מזרחית לעיר ואנקובר. הפריחה הצבעונית והעיצוב של הגן תורמים לפוטוגניות שלו וניתן לצלם אותו הן מהמפלס העליון והן מהשבילים שבמפלס התחתון.

גני ואן דוזן – גנים מרהיבים ביופים שיש בהם צמחים ועצים ממקומות שונים בעולם. שני הפארקים המטופחים מהווים נקודת סיום הולמת לביקור באחת הערים היפות ביותר.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here