הר הגעש אולדוניו לנגאיי 4

 

זהו סיפורו של מכתש שנמצא בין נגורונגורו ל"הר האלוהים". סיפור שמלא בהרי געש וולקניים, גבעות מכוסות מרבדים ירוקים, כפרים קטנים ומרחבים פראיים. אם טרם ביקרתם באזור הסובב את הר הגעש הטנזני אולדוניו לנגאיי (הר האלוהים), רוצו לשם בהקדם.

pass

ההר הזה מציע למטיילים בו נוף טבעי עוצר נשימה ומפגש עם תרבויות מרתקות. להר הזה יש תיבת תהודה מרשימה ובעבר הרחוק מי ששמע את הצלילים הבוקעים מהר הגעש Oldoinyo Lengai, “הר האלוהים” בשפת המסאי, אשר נחשב להר השלישי בגודלו בטנזניה והר הגעש הפעיל היחיד במדינה, היה בטוח כי אלוהים חי ונושם בהר. כולם ידעו לספר שזה ממש הוא, אלוהים, המשמיע את הקולות.

pass

לא תרגישו שום איום וולקני אם תסתובבו בסביבה. הרי געש רדומים, גבעות ירוקות, כפרים נידחים ומרחבים אינסופיים נותנים תחושה כי רק אתם והטבע נוכחים. התחושות הן אמיתיות. אזור בתולי זה טרם התגלה לתיירים מרחבי העולם, שכן אלו לרוב מגיעים לאזור כדי לטייל במכתש נגורונגורו המוכר.

מכתש נגורונגורו נוצר לפני 2.5 מיליון שנה כאשר הר הגעש נגורונגורו קרס לתוך עצמו ופער מכתש בעומק 600 מטרים. "הסרנגטי סופה לודג", מהווה נקודת יציאה מצוינת הן לשמורת הסרנגטי בה הוא ממוקם, והן למכתש נגורונגורו. עבורנו כמטיילים, השהייה בסרנגטי סופה העצימה את החוויה הפראית של הטיול, שכן יכולנו לשמוע היטב את קולות הגנו הנעים בהמוניהם במרחבי הסוואנות, זכינו לביקור של קופים קטנים שבאו להגיד ג'מבו מהמרפסת, ובבוקר אף נתקלנו בעקבות כאלו ואחרות שהותירו אחריהם בעלי חיים שכנראה עברו שם במהלך הלילה.

pass

את דרכנו למכתש התחלנו בנסיעה דרך הסרנגטי, תוך שהגנו והזברות מלווים את נסיעתנו, עד אשר התחלנו בירידה מטה אל עבר המכתש, המתפרש על פני  260 קמ”ר של מישורים ירוקים, יערות, ביצות, נהרות ואגמים, המהווים בית לאחד מריכוזי בעלי החיים הפראיים הגדול ביותר באפריקה, ביניהם כמובן אריות, צ’יטות, פילים, קרנפים ובאפלו.

במהלך הספארי במכתש פגשנו קרנפים שחורים נדירים, אותם ניתן לפגוש רק בסרנגטי ובנגורונגורו, גם שני אריות ואלפי פלמינגו קסומים באגם מגדי. בבוקר הגענו למכתש נוסף באזור השימור נגורונגורו, Empakai Crater, עליו תצפתנו מאחד המצוקים שהתנשא לגובה של כ-2,740 מטרים. אגם Empakai התגלה במלוא תפארתו.

pass

אחד משיאי הטיול היה ללא ספק הטיפוס אל פסגתו של הר האלוהים, המתנשא לגובה מרשים של 3,200 מטרים מעל פני הים, ונחשב בקרב בני המסאי כהר עם סגולות מרפא ויכולות קוסמיות להוריד ממטרים. לאחר שהייה ממושכת פעורי פה לנוכח הנוף המדהים הנשקף מהר האלוהים, התחלנו לרדת מטה אל עבר הכפר ניובי (Naiyobi), ואף פגשנו ברועות צאן מקומיות אשר הוליכו את העדרים בין הגבעות והנופים הפראיים של עמק ריפט המרשים.

pass

סיימנו את הטיול למרגלות אגם נטרון, בתזמון מושלם עת שהחמה הפנתה את קרניה החמימות אל עבר מאות ציפורי פלמינגו יפיפיות, אשר הגיעו לכאן מאגם מניארה וממכתש נגורונגורו. בין ספטמבר לאוקטובר, עונת הזיווג של בעלי הכנף הקסומים הללו, האגם כולו נצבע בוורוד עם כשני מיליון פלמינגו המכסים את מימיו כמעין מרבד ורוד פנטסטי. הסצנה השלווה של הפלמינגו בשילוב הזריחה המהפנטת על אגם נטרון הותירה אותנו המומים.

הכתבה נכתבה בשיתוף טנזניה טריפ טיולים לטנזניה.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here