יינות יוקרה – השקעה בטוחה

יין אינו רק משקה המלווה ארוחה או משקה טקסי, אלא גם סמל יוקרה וגם אפיק השקעה בטוח יותר ממניות. כך למשל, לא מזמן נסגרה עסקה דמיונית – בר המזל שקנה בזמנו בקבוק של שאטו מוטון רוטשילד, הבקבוק נמכר בשנה שחלפה בסותביז תמורת 310,700 דולר!

מספר רב של מדינות בעולם מייצרות כיום יין, אם כי הענבים שמתאימים ליין גדלים אך ורק בין קווי רוחב של 30 עד 50 מעלות צפונה או 30 עד 45 מעלות דרומה מקו המשווה. האזורים שמוכרים אצל אניני הטעם בזכות טיב הענבים והיין שנוצר מהם הינם בורדו, בורגונדי שאטונף ושמפן שבצרפת, אזור נהר הרון שבאוסטריה וצרפת, שטחים באיטליה, ספרד ופורטוגל, וכן קליפורניה, אוסטרליה, ניו זילנד, דרום אפריקה.

כיום יין אינו רק משקה המלווה ארוחה טובה, אלא גם סמל יוקרה ואפיק השקעה לכל דבר. ואומנם לא מזמן נסגרה עסקה דמיונית – בר המזל שקנה בזמנו בקבוק של שאטו מוטון רוטשילד, מכר אותו בסותביז תמורת 310,700 דולר. ארגז של שאטו לפיט רוטשילד מבציר בורדו 2005 נמכר בהונג קונג תמורת 19,000 דולר, כשמחירו לפני שנתיים היה כ-6,500 דולר.

היינות המשובחים נחשבים ל"מוצר ובלן" (בכלכלה, זהו מוצר יוקרה שהביקוש אליו גדל יחד עם המחיר). היינות שבדרך כלל נרכשים כהשקעה הנם יינות בורדו, הנקראים על שם האזור בצרפת, יינות פורטו, שהם יינות מחוזקים מפורטוגל, ו"יינות פולחן" ("Cult wines"), שהם סוגים מסוימים של יינות משובחים במיוחד, או נחשבים לכאלה, שעליהם מוכנים האספנים לשלם סכומי עתק. הביקוש ליינות איכות מצד הקונים השונים, בעיקר אולגרכים, מקפיץ את מחירם לשיאים חדשים, בייחוד בתקופה שבה השקעות קונבנציונליות ממניות ועד נדל"ן נוטות דרומה.

הבורסה ליין

בעולם שלנו, כשיש שוק למוצר כלשהו, מיד מופיעים גופים ואנשים שיעזרו לשוק זה להתקיים. כך, בשוק היין המשובח קמו גופים כגון "דה וויין אינווסטמנט פנד", שדרכה ניתן להשקיע בפורטפוליו של יינות משובחים, חלקם נדירים, שנבחרו על ידי מקצועני יין והשקעות. קיימות גם קרנות השקעה אחרות ביין, ומבנה העמלות בהן לרוב דומה לזה של קרנות גידור למיניהן. המסחר ביין מתבצע גם במכירות פומביות, על ידי סותביז או כריסטיז, או על ידי בתי מכירות פומביות ידועים אחרים, כמו הרט דיוויס הרט, אדוארד רוברטס אינטרנשיונל וזאכיז. בין היינות המכובדים שהיו ברשימה: אוסף נדיר של לה רומני קונטי (DRC) משנים 1875, 1931, 1945, 1959 , 1990, שמברטין גראנד קרו 1993, פומרול של שאטו פטרו משנת 1945, 1961, פומרול של שאטו לפין משנת 2000 ועוד.

בית המכירות הפומביות קלרט

תחום אספנות היין הינו אחד מתחומי היוקרה הנפוצים בעולם כמו גם בישראל. בעולם מיוצרים מדי שנה מאות סוגים של יינות עילית מהיקבים המשובחים בעולם, המיועדים ליישון לאורך עשרות רבות של שנים. בשל הנדירות של יינות אלו, אחד הערוצים הפופולאריים לרכישתם הן מכירות פומביות של יינות אספנות, המתקיימים מדי שנה ברחבי העולם. בישראל קיימים אלפי אספני יין ברמות שונות, אשר בהיעדר ערוץ מתאים בשוק המקומי, רוכשים את היינות הללו (אם הם מצליחים להשיגם) בחו"ל. בין היינות המוצעים – אוסף נדיר של יינות בורגון לבנים, אוספים משנים גדולות של שאטו פטרוס, מוטון, לאפיט ועוד. המכירה האחרונה בארץ התקיימה בסוף מרץ וחלק מהכספים שנאספו נתרמו לעמותה לקידום החינוך ביפו (לפרטים נוספים – http://www.grape-man.com/default.asp?contentID=111)

משקיעים בארץ

בשנים האחרונות יינות היוקרה תופסים חלק לא קטן מהשוק המקומי. אם לפני מס שנים לא מועטות קנינו יין בסופר במחירים של עד 40-50 ש"ח, כיום עם פתיחת חנויות יין ברחבי הארץ והיבוא של יינות מאיזורי הגידול הטובים בעולם סוחף את השוק למחירים שלא הכרנו בעבר. כך למשל, מחיר של 500-400 ליין כדוגמתDomaine de marcoux של שאטונף דו פאפ מעמק הרון לא נחשב כחריג כלל. במקביל לדרישה הגוברת של יינות יוקרה ישנם מס ייבואנים המייבאין יינות יוקרתיים, כמו למשל – דרך היין, אקרמן, הכרם וגיאוקנדה, המייבאים את מיטב היינות מאיזורי גידול הטובים ביותר כדוגמת בורדו, בורגון, עמק הרון, בורגנדי, אלזס, שמפיין, המדוק, פיאמונה, טוסקנה, וונטו ועוד.

אין ספק שהמצב הכלכלי משפיע על כולם, אבל לחובבי היין האיכותי קשה לוותר על התענוג כך שאין ירידה ממשית במכירות. כך למשל, "דרך היין" עם רשת החנויות הפרוסות בכל הארץ, מציעה מבחר עצום של יינות יוקרה מיובאים. זאת ועוד, בחנות בחשמונאים בתל אביב ישנו חדר כספות שבו ניתן לאחסן בקבוקים שנרכשו בחנות עד שנה ללא תשלום נוסף. בכספות אלו מאוחסנים בקבוקים ששווין אלפי שקלים ועד עשרות אלפים. לאחר שנה מתייעצים עם הלקוח לגבי המשך אופן השמירה. עוד נערכים במקום לקהל חובבי היין – ערבי טעימות וסדנאות יין, בהן ניתנים הסברים על כל יין בנפרד וכמובן על איזור הגידול. הקהל המגיע לאירועים אלה הוא מגוון וכולל חובבי יין, מביני עניין ועד קהל סקרנים המגיע להתנסות בחוויית הטעימה

2 הערות

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here