מסע לדרום -מערב ארצות הברית

שמורות טבע ומעשה אדם (21 יום)

טיול מגוון זה מוביל אל המיטב של דרום מערב ארצות הברית, מהאוקיינוס שבמערב ועד המדבריות האדומים שבמזרח. המסלול כולל אתרים מוכרים כמו גשר שער הזהב והגרנד קניון, יחד עם מקומות נסתרים שהם מחוץ לנתיב התיירות הרגיל בחבל ארץ זה, הניחן באתרי טבע ונוף שאין שני להם. הטיול מיועד לחובבי טבע, ומשלב מסלולים רגליים, תצפיות על בעלי חיים, נסיעה ברכב שטח ושיט שליו על נהרות. 

מסלול הטיול מתחיל בעיר סן פרנסיסקו המשמרת את רוח שנות הששים ודור הפרחים, ולאחר יומיים בין מזחים שוקקים, רחובות תלולים, וגבעות וגשרים, נדרים לאורך כביש מספר 1 המפורסם המתפתל לאורך המצוקים המיוערים הנושקים לאוקיינוס השקט. בהמשך חוצה המסלול את מדינת קליפורניה לכיוון שמורת יוסמיטי השוכנת על מרומי רכס הסיירה נוואדה והמאכלסת את העצים הגדולים בעולם ואת המצוקים המרשימים ביותר על פני כדור הארץ. אחרי ביקור בעמק הנחבא של יוסמיטי עוזב המסלול את הפסגות שעוצבו על ידי קרחונים והמעוטרות באגמים ובנהרות, חוצה את הרכס מזרחה אל עבר חבל ארץ מדברי ושחון ומוביל לעיר התוססת לאס וגאס, עיר הרולטות והבלק ג`ק הבנויה ב`שום מקום` בלב המדבר של מדינת נוואדה. לאחר מנוחה מפנקת במלון מפואר, ממשיך המסלול לשמורות הטבע עוצרות הנשימה של דרום מדינת יוטה בה מדבר אבן חול אדום נחצה על ידי ערוצי מים זכים – זאיון, ברייס, ארצ`ס וקניונלנדס. המסלול מסתיים בנופיה של מדינת אריזונה שם חרץ הטבע את הקניון המפורסם בתבל, ופיסל את נוף הבראשית של עמק המונומנט. יומו האחרון של המסלול מוקדש לעיירת האומנים הציורית סדונה ולעיר הגדולה פניקס שם ימתין לנו המטוס הביתה.

ימים 1 – 2 טיסה מישראל למערב ארה'ב והגעה לסן פרנסיסקו

טיסת לילה מתל אביב לניו יורק ומשם לסן פרנסיסקו, הגעה לסן פרנסיסקו ביום השני בשעות הצהריים. לאחר שנתארגן במלון, נצא לסיור קצר ברציף הדייגים הצבעוני השוקק ספינות, מופעי רחוב, תיירים ודוכנים עמוסים מאכלי ים. סמוך לאחד הרציפים הצופה על המפרץ סביבו ממוקמת העיר, נזכה קרוב לוודאי לחזות בעשרות אריות ים רעשניים שהפכו את המקום לביתם.

יום 3 – המיטב של העיר סן פרנסיסקו

היום מתחיל בתצפית על העיר ועל גשריה המרובים ממגדל קויט, וממשיך בהליכה ברגל ברחובות התלולים, דרך הרובע האיטלקי ממנו עולה ארומה של מאפים ובתי קפה, והרובע הסיני הצפוף, המשרה הרגשה של `עולם אחר`, לכיכר יוניון ההומה חנויות, מסעדות ואורות צבעוניים. בשעות הערב נשוב למלון בקרונית כבלים, אחד מסמלי ההיכר של העיר.

יום 4 – סביבתה הקרובה של העיר סן פרנסיסקו

נצעד לאורכו של גשר שער הזהב מעל האוניות והספינות המשייטות במפרץ, ונמשיך בטיול ביערות של עצי רד-ווד, העצים הגבוהים בעולם הצומחים לאורך קו החוף של מדינת קליפורניה. בהמשך היום תצפית נהדרת על מפרץ סן פרנסיסקו מאחד ההרים הסובבים את העיר, וכן ביקור בעיירה סוסוליטו שממסעדותיה נצפים בשעות ערב אורות העיר סן פרנסיסקו וגשריה המרשימים במלוא הדרם.

יום 5 – לאורכו של האוקיינוס השקט

נעזוב את סן פרנסיסקו וניחשף לראשונה לחופים המפורצים של האוקיינוס השקט. המסלול ביום זה כולל נסיעה דרומה לעיר מונטריי בה אקווריום נהדר וקו חוף ייחודי בו נצפים מגוון יונקים ימיים (לוטרות ים, כלבי ים, אריות ים ולעתים אף פילי ים ולווייתנים). בהמשך היום נסיעה דרומה בכביש מספר 1, אחד מהמקומות היפים בעולם של מפגש ים ויבשה.

יום 6 – מהאוקיינוס אל הרי הסיירה נוואדה

נמשיך בנסיעה לאורך כביש מספר 1, נחלוף בעיירות ציוריות לאורך קו החוף, ונצא לטיול למפלי המים הנופלים הישר לים. בשעות הצהריים נתחיל בנסיעה מזרחה, ונחצה את מדינת קליפורניה לרוחבה אל רכס הרי הסיירה נוואדה ואל היהלום שבכתר, שמורת הטבע הלאומית יוסמיטי.

יום 7 – שמורת יוסמיטי ועצי הסקויה

בבוקר נהלך בין עצי סקויה, העצים הגדולים בעולם, ובהמשך היום נעפיל על כיפת גרניט המשרה הרגשה של גג העולם, ונשקיף ממנה על העמק התלול של שמורת יוסמיטי, ועל הנוף עוצר הנשימה של הרי הסיירה נוואדה. "אז הבנתי שהסיירה לא צריכים להיקרא נוואדה, ולא הרכס המושלג, אלא רכס האור" כתב על נוף זה פעיל שמירת הטבע הנודע ג`ון מיור, "זהו ללא כל ספק רכס ההרים היפה והנפלא ביותר שראיתי בימי חיי", אימרה שקשה שלא להסכים עמה.

יום 8 – העמק של שמורת יוסמיטי

יום היכרות עם העמק של שמורת יוסמיטי, בו גושי גרניט עצומים מתנשאים מעל אחו מוריק, כיפות סלע מסתתרות בין פסגות חשופות, ומפלי מים צונחים במורד מצוקים תלולים. בשעות הבוקר נטייל רגלית בעמק, נבקר במפלים ובמצוק אל קפיטן המתנשא כקיר אנכי שגובהו אלף מטרים. בצהריים נתחיל בנסיעה מזרחה החוצה את רכס הרי הסיירה נוואדה ומובילה מנוף מיוער עטור נהרות ואגמים, לנוף מדברי ושחון, וגם לאגם של מי מלח השוכן בגובה רב. הנסיעה ביום זה, המעפילה לגובה של מעל 3,000 מטרים נחשבת לאחת היפות בארה"ב.

יום 9 – לאס וגאס

לאחר השכמה מוקדמת נמשיך בנסיעה מזרחה אל עבר עיר האורות וההימורים התוססת לאס וגאס אשר במדינת נוואדה. נגיע לעיר בשעות הצהריים המוקדמות, המשך היום חופשי, ומוקדש לקניות ולהימורים, וכן לטיול ברחובה הראשי של העיר בה פסל החירות מיתמר לצד מגדל אייפל, ופירמידה נושקת לטירה של אבירים.

יום 10 – מלאס וגאס לשמורת זאיון

אחרי לילה מפנק במלון מפואר וארוחת בוקר של מלכים נעזוב בשעות הצהריים את לאס וגאס לכיוון שמורת זאיון (Zion) אשר בדרום מדינת יוטה.

יום 11 – שמורת זאיון

יום של מים ומדבר. נטייל בנחלים, בבריכות ובמפלים שחורצים תצורות של אבן החול, בעמק הנהדר של שמורת הטבע הלאומית זאיון. זהו יום בעל יופי יוצא דופן וכמה מסלולי הליכה קצרים.

יום 12 – משמורת זאיון לשמורת ברייס

בבוקר נעזוב את שמורת זאיון אל עבר שמורת הטבע הלאומית ברייס, בה עשרות אלפי צריחים אדומים של אבן חול וחרסית יוצרים מראה קסום. נצא לטיול ברגל לאורך הרכס הצופה על הקניון של ברייס וגם נרד לתוכו ונטייל במבוך הצריחים.

יום 13 – נסיעה מדברית אל מדינת יוטה

נצא לנסיעה ארוכה יחסית החוצה מרחבים שאין להם סוף, אל העיירה הנחמדה מואב שבמזרח מדינת יוטה. בדרך, נעבור במספר שמורות טבע קטנות, יפות ולא מוכרות, ונחלוף בין `גנים של פטריות` צבעוניות שעוצבו באבני חול במהלך אינספור שנות בלייה.

יום 14 – שמורת הטבע ארצ`ס

יום זה, מוקדש לשמורת הטבע הלאומית ארצ`ס, בה אלפי קשתות מרהיבות של אבן חול, אחד משיאיו של טיול זה. בכדי לחוות את יופיו של האזור נצא לסיורים רגליים קצרים ברחבי השמורה, וגם לטיול מעט ארוך יותר אל אחת הקשתות המרשימות והמפורסמות שבה.

יום 15 – שיט וטיול בנהר הקולורדו

בבוקר נצא לשיט רגוע על מימיו של נהר הקולורדו בין מצוקים תלולים. בהמשך היום ניסע למחוז `איים בשמיים` של שמורת הטבע הלאומית קניונלנדס ונצא למסלול קצר לאורך המצוק התלול של השמורה ממנו רואים במבט את העמקים של נהרות הקולורדו והגרין שחרצו באדמת המדבר. הנוף למרחקים, על מרחבי דרום יוטה, הנשקף ממסלול זה הוא בעל יופי יוצא דופן.

יום 16 – עמק המונומנט

נעזוב את העיירה מואב בה לנו בשלושת הלילות האחרונים אל עבר מחוז ה`נידלס` (המחטים) של שמורת הטבע הלאומית קניונלנדס, שם נצא לטיול הצופה על `מחטי` אבן החול בזכותם זכה מחוז זה לשמו. בהמשך ביום נדרים אל עבר עמק המונומנט, אדמתם של האנידיאנים בני שבט הנבאחו.

יום 17 – טיולי ג`יפים בשמורה האינדיאנית

בבוקר נטייל ברכבי שטח בלב עמק המונומנט, במישור המדברי הרחב ממנו מיתמרים בתלילות ה`מזות`, הרי השולחן, שחלקם אתרי פולחן לאינדיאנים. זהו המקום בו ג`ון ווין רכב על סוסו ותלמה ולואיז דהרו עם רכבם. זהו גם המקום בו פורסט גאמפ הפסיק לרוץ מול נוף בראשית. בשעות אחר הצהריים המוקדמות נתחיל בנסיעה אל עבר הגרנד קניון אשר במדינת אריזונה ובערב נצא לטיול לאור ירח ונשקיף מהטיילת שלאורך המצוקים על הקניון הגדול שמתחת.

יום 18 – הגרנד קניון

נצא לטיול רגלי לאורך המצוק הדרומי של הגרנד קניון, בו נהר הקולורדו חתר חריץ עמוק בלב כדור הארץ. בצהריים ניסע דרומה אל עבר עיירת האמנים, בירת ה`ניו אייג`, סדונה, השוכנת בעמק מוקף מצוקי אבן חול אדומה, יערות ונחלים.

יום 19 – פניקס, אריזונה

אחרי בוקר של פעילות `ניו אייג` בסדונה נדרים אל עבר העיר הגדולה פניקס אשר במדינת אריזונה. אחר הצהריים מוקדש לקניות ולסיורים, וכן לארוחה מקסיקנית חגיגית כמיטב המסורת של דרום ארצות הברית.

ימים 20-21 הטיסה הביתה

בבוקר נצא בטיסה הביתה דרך ניו יורק, לישראל. ננחת בתל אביב ביום המחרת בשעות אחר הצהריים המוקדמות.

אופי הטיול: טיול מקיף אל דרום מערב ארה"ב המתמקד במוקדי עניין עירוניים ושפע של שמורות טבע מגוונות, הרים, אוקיינוס ומדבר. הטיול מיועד לחובבי טבע ואוהבי לכת, וכולל מגוון מסלולי הליכה ברגל (דרגת הקושי של המסלולים קלה עד בינונית).

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here