מסע ליערות הגשם של האמזונאס ולאיי הגלפגוס

אקוודור ואיי הגלפגוס בהדרכן דנדן בולוטין (19 יום)

אקוודור ניחנת בנופים הרריים מרשימים, הרי געש, אגמים ציוריים, נהרות עתירי מים ויערות גשם טרופיים. אתרי הנוף והטבע, מהווים רקע מקסים לתרבויות המסתוריות של אמריקה. נצא במסע אל מחוזות העבר וההווה של שבטי האינדיאנים ביבשת אמריקה שם נתוודע מקרוב לשיטות הריפוי, האמונות והטקסים של השבטים האמזוניים. נעלה להרים אל השווקים הצבעוניים ואל צאצאי התרבויות האנדיניות. את הטיול המשלב תרבויות וטבע משלימה ההפלגה אל איי הגלפגוס, אחת משמורות הטבע החשובות והמרתקות בעולם, ששימשה השראה למחקריו של דארווין בפיתוח תורת האבולוציה. נפליג בין איי הגלפגוס, נסתובב ברגל בין מושבות של עופות ימיים, איגואנות ים וצבי ענק, נשחה בין אריות ים ופינגווינים, ונכיר לעומקו את עולם החי הייחודי.

את מסענו יוביל דנדן בולוטין, אתנו-בוטנאי מאוניברסיטת תל אביב, שעבד כארבע שנים ביערות הגשם של אקוודור בפרוייקט משותף לאוניברסיטת תל אביב ולקרן הסיוע האמריקאית. במהלך עבודתו הגיע דנדן למקומות בהם לא דרכה רגלו של אדם "מערבי" ואסף צמחי מרפא בהדרכת השאמאנים האינדיאנים המהווים "בנק ידע" הולך ונכחד. חלק מהצמחים שהביא למעבדות המחקר של האקדמיה אינם מוכרים למדע.

המחקר התנהל בתנאי שדה ולחלק מהמקומות ניתן להגיע רק בעזרת מטוסים קלים, סירות קנו על יובלי האמזונאס או בהליכה רגלית. במסענו נשתמש באותם אמצעים.

יום 1 ת"א – קיטו

טיסה בינ"ל תל אביב דרך אירופה לקיטו. נגיע לקיטו, בירת אקוודור לקראת ערב.

יום 2 יער העננים והגשם

נצא מהכרך מזרחה בנוף הרים דרמטי אל העיירה קוקה. נחצה את שרשרת הרי האנדים במעבר פפייקטה בגובה 4,200 מטרים. נמשיך אל יער עננים ונרד אל יערות הגשם העבותים. נלון בקוקה השוכנת על גדת נהר נאפו, נקודת המוצא לסיורי הג`ונגל.

ימים 3 – 5 שמורת קויאבנו

ניסע לכיוון לגונת קויאבנו ברכב ונפליג במורד נהר קויאבנו , נלון בלודג` וניסע לסיורים בשמורת שבטי הסיונה והסקויה. נראה לגונות עשירות בבע"ח וצמחיה מיוחדת. בשמורה מינים רבים של חרקים , פרפרים , דולפיני נהר , תנינים ואנקונדות , מעל 15 זני קופים ו – 500 סוגי ציפורים. ביום האחרון נחזור ללינה בקוקה.

יום 6 ג`ונגל וצמחי מרפא

בבוקר נשוט בסירת קנו במורד הזרם של נהר הטיפוטיני ונלך לבקר אצל בני משפחת אלפרו, השאמאן משבט הקיצ`ואה, מומחים לצמחי מרפא ולטקסים. נסייר בג`ונגל ונכיר את הצמחים ושימושיהם השונים. נלון בביקתת השאמאן.

יום 7 כספי ספה

בבוקר נשוט בנהר נאפו לכפר הקיצ`ואני – כספי ספה. נכיר קהילה קיצ`ואנית מיוחדת במינה בה מצליחים התושבים לשמור על אורח חיים מסורתי למרות קירבתם למרכז ולמודרניזציה. בכפר נערוך היכרות אישית עם התושבים ונתארח ללינה בבית הקהילה ולארוחת ערב ממיטב מוצרי יער הגשם: לבבות דקלים, זרעי קקאו לבן קלויים, צ`יצ`ה ועוד…

יום 8 שיט רפסודות

בבוקר נתנסה בבניית רפסודות מגזעי בלסה תוך ניצול חומרים מהטבע בדרכים מסורתיות. נשוט עליהן במורד הזרם חזרה לקוקה. לקראת הצהריים נגיע לקוקה ונצא למשתלה נסיונית של משרד החקלאות. נלון בקוקה.

יום 9 קיטו

טיסת בוקר לקיטו. קיטו יושבת בשקע לרגלי הר הגעש פיצ'ינצ'ה. נצא להכיר את הבירה ששמרה על סגנונה הקולוניאלי, נבקר במרכז העיר, בשווקים המקומיים, במנזר סן אגוסטין וסן פרנסיסקו וב"מרכז העולם". נלון בקיטו.

ימים 10-13 איי הגלפגוס

טיסת בוקר קיטו – גלאפגוס. יציאה לשיט בין איי הגלפגוס עם אניית נוסעים first class. נשוט בין האיים בהם הגה דארווין את רעיון מוצא המינים. נראה קורמורנים משוללי יכולת תעופה, את צלילות הציד של הסולות כחולות הרגל ובעלות פני המסיכה, נשחה עם אריות ים, כלבי ים, פלמינגו, נטייל בין איגואנות יבשתיות וימיות, פינגווינים, פריגטות, קקטוסים וציפורים טרופיות.האניה מבקרת בכל יום אתר אחד או שניים, או בשני איים קרובים במשך כל ימי השיט. את הסיור מלווים מדריכים דוברי אנגלית בעלי הכשרה מיוחדת וידע ביולוגי מקיף.

ביום הרביעי נשוב בטיסה לקיטו .

יום 14 שמורת הר הגעש קוטופקסי

הבוקר נבקר בשמורת הר הגעש קוטופקסי בגובה של 5,897 מטר מעל פני הים. נטייל בשבילי השמורה ונצפה על מדרונות ההר שם רועים עדרים של לאמות. אחר הצהריים ניסע דרומה מההרים אל שמורת באניוס. הנסיעה היא לאורך שרשרת האנדים ובעמקים פוריים ומוריקים. לינה בבאניוס.

יום 15 באניוס

העיירה באניוס שוכנת לרגלי הר הגעש טונגורהואה ("גרון של אש") ומושכת אליה מטיילים רבים. נטייל באזור הפעיל על מעיינותיו החמים, מפלי המים וצמחיית יער הגשם המרשימה. לינה באניוס.

ימים 16-18 מסע ג'יפים והר הגעש קיימבה

נתחיל את מסע הג'יפים באיזור ההר. נבקר אצל אגוסטין אושינייה המתמחה בריפוי ואיבחון בעזרת שרקן חי הנקרא בשפת המקום שמקורה בשפת האינקה – "קוי". נלון בחווה עתיקה ששופצה והיום משמשת כמלון. למחרת נעלה עם הג'יפ להר הקיימבה ( Cayambe), הר געש לא פעיל המתנשא עד לגובה 5,790 מטר מעל פני הים. האמיצים מבינינו ימשיכו אל הקרחון אשר בהר ונרד עם הג'יפים חזרה לאיזור אוטאבלו. נבקר בכפרים בהם עוסקים המקומיים במלאכות יד מסורתיות בעץ, חימר ועור. נבקר בשוק הססגוני והמפורסם של אוטאבלו בין הגדולים מסוגו בכל דרום אמריקה. נרחוץ במעיינות חמים הנובעים כתוצאה של פעילות וולקנית באיזור. נחזור לקיטו ללינה.

יום 19 הטיסה הביתה

טיסה למדריד. המשך טיסה לישראל, ונחיתה בבוקר היום למחרת.

אופי הטיול: מסע בג`ונגל בו התנועה תהיה בסירות קנו וברגל. טיול ומסע גיפים ברמה האנדינית האקוודוריאנית, היסטוריה של האינקה, הרי געש, כפרים, ערים ושווקים צבעוניים, שייט של 5 ימים ביאכטה באיי הגלפאגוס. חשיפה למגוון חוויות, רצף נופים משתנים ומגוון תרבויות אינדיאניות.

הערה חשובה: מכיוון שמדובר בטיול אחר ומיוחד המבקר במקומות לא מתוירים, המסלול אינו סופי והוא פתוח לשינויים שיתבהרו אחרי טיול הכנה שיערוך דנדן במקום.

לינה: מלונות ברמת תיירות טובה היכן שניתן. מכיוון שהטיול הוא טיול אחר, עם דגש על מחקר והגעה למקומות נידחים, על המטייל לקחת בחשבון כי רמתם של הלינה או המזון ביער הגשם היא רמת תנאי שטח.

תחבורה: אוטובוס פרטי להעברות ולסיורים, סירות קנו ורפסודות באיזור יערות הגשם, ג`יפים לאיזור ההר ויאכטה באיי הגלפגוס.

כלכלה: ארוחות בוקר במלונות לאורך כל הטיול. בג`ונגל, ובשייט באיי הגלפגוס כלכלה מלאה

צוות : דנדן בולוטין ידריך את הטיול בעזרת מדריכים מקומיים. הטיול מוגבל לעד 15 מטיילים.

מועד הטיול: 23-03-10.04.10

המחיר כולל: טיסה בינ"ל, טיסה פנימית, לינה, תחבורה, כלכלה וצוות כמפורט.

המחיר אינו כולל: ארוחות שאינן כלולות, הוצאות אישיות. ביטוח בריאות ומטען. מסי נמל ובטחון. מס אקולוגי באיי הגלפגוס. תשר.

בדרום אמריקה נהוג לגבות מסים מקומיים שתעריפם משתנה מפעם לפעם בנוסף על המסים המצוינים בכרטיסי הטיסה (כגון: מס יציאה מאקוודור כ- 32$).

תוספת ליחיד בחדר: 500$ (בספינה אין אפשרות ליחיד בחדר)

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here