לכל סיר יש מכסה ולכל מנת אוכל יש את כוס היין המתאימה. אינכם חייבים להיות אכלנים או שתיינים "מנוסים" כדי ליהנות מסעודה טעימה המלווה בבקבוק יין איכותי. טעמו של היין פותח את התיאבון, מעשיר את הטעם, מתבל את הסעודה ומשלים את החוויה הקולינרית.

מציאות העבר הייתה פשוטה יותר ולא היה צורך "לשבור את הראש", משום שהיה ברור לכל כי בשר מלווה ביין אדום ואילו דגים מלווים ביין לבן. כיום, הסטיגמות לגבי היין הלבן (קל) והיין האדום (כבד) כבר לא נכונות לנוכח מגוון סגנונות היין הקיימים בשוק. המטבח הקולינרי נהפך למגוון יותר הודות לתערובות המאכלים, הטעמים והמרקמים וכעת משימת התאמת האוכל ליין הפכה למעט מורכבת יותר.

הכלל הראשון במועדון היין (הוא שאין כללים)

ראשית, חשוב לזכור כי בימינו אין כללים מובהקים בסוגיה, אלא רק המלצות וקווים מנחים שיסייעו לכם ליהנות מהיין, מהאוכל ומהחוויה. בסופו של דבר, על טעם ועל ריח לא נתווכח לכן טעמו, תתנסו ובחרו בבקבוקי היין האיכותיים והאהובים עליכם.

טעמי הסעודה אמורים שלא להתנגש אלו עם אלו. כלומר, הם אמורים להשתלב בהרמוניה. עוצמתו של היין אמורה להשתלב בעוצמת האוכל ומסיבה זו איכויותיהם נדרשות להיות דומות.

מספר קווי מפתח

רצוי להימנע משילוב יין במנות חריפות או חמוצות מאוד, שכן אלו עשויות לפגום בהנאה מטעמו של היין. מומלץ להימנע ממצב שבו האוכל מאפיל על טעם היין וכן ממצב הפוך שבו היין מאפיל ומשתלט על טעם האוכל. המלצת המפתח היא להתאים לארוחה קלה יינות קלילים ואילו לארוחה כבדה ועשירה להתאים יינות עוצמתיים. מאכלים עדינים יותר דוגמת דגים וסלטים, זקוקים ליין שיתאים לאופייה העדין של המנה.

לעומת הגישה הקלאסית הדוגלת בהתאמה הרמונית, גישה נועזת יותר דוגלת ביצירת ניגודים בין מרכיבי הסעודה השונים כדי ליצור ניגודיות משלימה. למשל – שילוב בין יינות פורט מתקתקים בסעודת גבינות מלוחות. מליחותן הגבוהה של הגבינות תתאזן על ידי מתיקותו של היין.

שבו חזק, התחלנו

מנות פתיחה עדינות, דוגמת סלטים וקרפצ'יו, יתאימו מצוין ליינות לבנים מזן הריזלינג הלבן או הסוביניון בלאן. חובבי היין האדום ייהנו מיין צעיר שלא התיישן בחבית העץ ולכן מרקמו יהיה קליל ונעים, למשל גולן מרלו או קברנה סוביניון.

ככל שמרכיביה של המנה יהיו שמנוניים וכבדים יותר, כך יתאים יין עוצמתי שיושן היטב בחביות העץ. למנות עיקריות, כגון קטניות ותבשילי בשר, מומלץ לשלב יינות סירה, מרלו וקברנה סוביניון שזכו לתהליך יישון ממושך. מנות דג ובשר יותאמו ליינות לבדים ואדומים כבדים, למשל שרדונה.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here