סקי וספורט חורף

חופשה בלבן

ענף הסקי בישראל הופך למפותח ומקצועי, כשמדי שנה יוצאים אלפי ישראלים לחופשות סקי ברחבי העולם. חופשת סקי היא יקרה ומורכבת ושלבי התכנון חשובים ביותר – תכנון נכון, התאמה לדרישות ומידע ענייני ומקצועי, יובילו להנאה מושלמת!

ניתן לסווג את חופשות הסקי על פי המשתתפים בהן, עם מאפיינים ודרישות משתנות בכל קטגוריה. לכל פלח אוכלוסייה עשרות נתונים שונים, לפיהם יש להרכיב חבילה התפורה בדיוק למידתם, כגון – גיל, רמת גלישה, סקי או סנובורד, אוהבי בילויים או לא וכו'. לא ניתן להציע חבילת סקי אחת שתתאים לכל הקבוצות – גם אם חבילה מוצעת תהיה באתר הטוב בעולם, מובטח שחלק מהיוצאים יחזרו מאוכזבים.

לאיזו קבוצה אני שייך?

בחלוקה גסה, ניתן להצביע על שלוש קבוצות בולטות מבין היוצאים לחופשות סקי:

"חבורות הגברים" היא אחת הקטגוריות המוכרות – זה מתחיל בדרך כלל מחבר קרוב שהתמכר ל"סם הלבן", שאחרי כמה טלפונים לכל החברים והמכרים, מצליח לשכנע שלושה "משוגעים" לצאת איתו לחופשת סקי, במקרים רבים, תהיה חופשה מסוג זה מלווה בתקלות, בעיקר בשל חוסר ניסיון, מה שלא יפחית מעוצמת ההנאה של הנופשים. עם השנים, הקבוצה גדלה ולבסוף מתבססת סביב גרעין של עשרה חברים טובים, שיוצאים מדי שנה לסקי, גם בכל מחיר.

קבוצה נוספת היא "קבוצת המשפחות", היוצאות באופן קבוע לחופשת סקי שנתית, רבות מהן יבחרו בתאריכי חופשות בתי הספר (חנוכה, פורים ופסח). נופשים אלו בוחרים בדרך כלל בחבילות של 'קלאב מד', בבתי דירות למיניהם או במסגרות של קייטנות סקי (עם מדריכים ישראליים). קייטנות הסקי ייחודיות למספר מצומצם מאוד של משרדי נסיעות מתמחים והן צברו תאוצה רבה בשנים האחרונות, בעיקר בשל המסגרת הנוחה למשפחות, עם הדרכה נפרדת לילדים, נוער ומבוגרים (עפ"י רמת גלישה) וכמות כפולה של שעות הדרכה מהמקובל בבתי הספר לסקי באירופה (מה שמהווה גורם משמעותי למדי!). יתרון נוסף בחבילות מסוג זה, הוא בתעסוקה לילדים – שמרטפית/גננת לפעוטות ומפעילה חברתית ישראלית, ש"צמודה" לילדים עם סיום יום הסקי, מה שמאפשר להורים ליהנות בשלווה בבריכת השחייה ובספא.

"קבוצת הזוגות" אף היא מוכרת למדי, כשהיא מורכבת לרוב מזוגות צעירים שנוסעים להגשים חלום משותף. חלקם ימשיכו לנפוש באופן זה, חלקם יצטרפו אל אחת ה"קבוצות" האחרות.

סקי נטו

המחפשים 'סקי נטו', ימצאו את מבוקשם באתרים הצרפתיים, ה"מספקים את הסחורה" מכל הבחינות – אלו אתרים גדולים, המציעים מסלולים לכל הרמות, רובם ממוקמים בגובה המבטיח תנאי גלישה טובים במשך כל העונה, וכמובן – מערכת רכבלים המספקת מענה לאלפי גולשים.

מיקומיהם של אתרי הסקי בצרפת נבחרו בקפידה וסביבם נבנו בתי המלון והשירותים השונים (זאת לעומת אתרי הסקי באוסטריה ואיטליה, שנבנו והתפתחו בצמוד לכפרים קיימים, שעם הזמן הפכו לעיירות תוססות. התפתחות זו חלהח בתחילת המאה הקודמת, כמהלך אסטרטגי מחושב של ממשלת צרפת, שראתה בספורט הלבן מקור הכנסה עתידי חשוב. לאחר שנבחרו אתרי הסקי המובחרים, הוצאו מכרזים לחברות המתמחות השונות והחלה בנייה מואצת של אתרי סקי ונופש. זוהי, אגב, הסיבה שרוב בתי המלון באתרי הסקי בצרפת ממוקמים בגובה רב ובצמוד למסלולים ולמעליות הסקי. כמובן שישנן גם מספר עיירות בצרפת, שאתר הסקי נבנה ונשען על קיומן (ביניהן שאמוני – Chamonix), אך במקרים מעין אלו, יוביל רכבל ארוך לאזור הגלישה.

לפני שאורזים את המגלשיים וטסים לצרפת, כדאי לדעת – בשל הגובה הרב בו ממוקמות עיירות הסקי הצרפתיות (2,000 מטר בממוצע), מזג האוויר במהלך היום, ובמיוחד בערב, קר מאוד, כשהוא מגיע ל-c°15- ואף ויותר. הדבר מונע מגולשים רבים להוציא את אפם מפתח בית המלון לאחר יום הסקי, ובהתאם – אפשרויות הבילוי מצומצמות מאוד. אז אם מטרתכם בחופשה היא גם מעבר לסקי, יש מקומות שמתאימים לכם יותר. כך, במידה ואחד מבני המשפחה אינו מתעניין בסקי, ראוי לבחור ביעד שגם לו יהיה מה לעשות. בהתאמה, יש לבחור בעיירת סקי הממוקמת בגובה סביר, בה יוכלו לטייל ברחובות העיירה ולשבת בניחותא בבית קפה או מסעדה. במקרים אלו, למען השקט המשפחתי, שווה להשקיע במלון עם ספא ובריכת שחיה מקורה.

חוויה חד פעמית

בעיירות הסקי האוסטריות יש קסם מיוחד, המזמן חוויה חד פעמית! לרוב, עיירות אלו ממוקמות בגובה של כ-700 מטר, שמשמעותו טיפוס (ולרוב – גם ירידה) עם הגונדולה מאזורי הגלישה. אומנם זה לא תמיד ממש נוח, אך מצד שני – אלו עיירות תוססות במיוחד ביום וגם בלילה, עם פאבים מלאי חיים ואווירה שלא תמצאו בשום מדינה אחרת בעולם.

אתרי הסקי האוסטריים מציעים בממוצע כ- 150 ק"מ של מסלולי סקי, הם מצוידים ברכבלים חדשים ומפנקים ונותנים מענה לכל רמות הגלישה.

בהתאם לנתונים אלו, מגיעים לאתרים האוסטרים חבר'ה צעירים מכל רחבי העולם, שבאים ליהנות מפעילויות ה"אפרה סקי" המשובח. יש להודות – ישנן כמה עיירות אוסטריות, שבהחלט יכולות להתחרות בגאווה מול הקרנבלים הגדולים בעולם בצבעוניות, האווירה התוססת וחיי הלילה. בראש הרשימה, ניתן לציין את Ischgl (שם תצטרכו להזמין מלון זמן רב מראש).

עיירות הסקי האוסטריות, שבעברן היו כפרים, מתהדרות בקסם מיוחד במינו. מחוץ לעיירה תמצאו את החקלאים הותיקים, שפיתוח כפרם לעיירת סקי לא שינה במאומה את אורח חייהם, עם בתי עץ ישנים, המצוידים בארובה פולטת עשן. במרכז העיירה תמצאו בתי עץ מקושטים, מרפסות עמוסות פרחים, גילופי עץ מדהימים והרבה אווירה ידידותית, מה שמגביר את ההנאה מפעילות הספורט המדהימה.

הקסם האיטלקי

אין מה לעשות – השפה, האוכל, המראה האיטלקי, הכל ביחד מושך אותנו לארץ המגף. באיטליה ישנם שני אזורים מרכזיים לגלישה – אזור Aosta, במשולש הגבולות עם שווייץ וצרפת ואזור רכס הדולומיטים, דרומית לאוסטריה. קל לנחש שפעילויות ה"אפרה סקי" מפותחות יותר באזור הדולומיטים, בעיקר בשל הקרבה הגיאוגרפית לאוסטריה (שהיא ללא ספק מלכת ה"אפרה סקי").

התמונה באדיבות "טונדרה"

העיירות האיטלקיות ממוקמות בגובה ממוצע של כ-1,000 מטר, בחלקן תוכלו לגלוש עד העיירה, אך לרוב יש לעשות את הטיפוס לאזור הגלישה בעזרת גונדולה. אתרי סקי ממוצעים בגודלם באיטליה, מציעים כ-200-150 ק"מ של מסלולי סקי, הנותנים מענה לכל הרמות. יתר על כן – אזור הדולומיטים מרכז סביב "סקי פס" אחד כ-1,200 ק"מ של מסלולי סקי נהדרים והרבה חוויות מושלגות.

נסיכות שכולה יתרונות

אנדורה היא נסיכות המצויה בשלבי קבלת עצמאות, השוכנת בהרי הפירנאים, בין צרפת לספרד, עם כ-60,000 תושבים בלבד. גובה העיירות המקומיות נע בין 1,500-1,000 מטר והגובה המרבי לגלישה הוא כ-2,600 מטר; נתון זה, מאפשר לגלוש באנדורה החל מתחילת דצמבר ועד סוף מרץ, כמעט ללא חשש מתנאי גלישה גרועים.

עד לעונת הסקי הנוכחית, היו באנדורה 5 אתרי סקי קטנים, אך מי שרצה לגלוש בכולם, היה צריך להיעזר בארבעה סוגי סקי פס! זאת, בעיקר בשל העובדה שלא כל האתרים בבעלות זהה ושאחווה ושיתוף פעולה לא היו בדיוק הצד החזק של בעלי האתרים. כך, המילה הנרדפת לאתרי הסקי באנדורה הייתה (ועדיין) – "אתרי סקי למתחילים בלבד".

החל מעונת החורף הקרובה (05/04), אוחדו שלושה אתרים לאזור גלישה אחד, תחת השם – Grand Valira. כאן תמצאו מרחבים נהדרים לגלישה ומסלולים באורך כולל של 200 ק"מ, כמו כל אתר ממוצע באירופה. איחוד זה גורם התעניינות נרחבת בקרב הגולשים (ובצדק!), ויחד עם המחירים הזולים להפליא (יחסית לאתרים אחרים באירופה) נראה שיש כאן להיט חדש, השווה כל יורו. יתרון בולט נוסף במקום, הן החבילות בשיטת "הכל כלול" – סקי-פס, ציוד סקי, הדרכה ו-3 ארוחות ביום.

בנוסף לסקי, תמצאו באנדורה שפע של אטרקציות במחירים שווים לכל נפש – טיול אופנועי שלג, מצנחי רחיפה, מזחלות כלבים, גלישת מדרון שלג עם אבובים ואפילו מסלול קארטינג על שלג.

חופשה בראש לבן

עלות חבילת סקי לשבוע, נעה בין 600€ ועד 2500€. בין המרכיבים המרכזיים המשפיעים על המחיר, הבולטים שבהם הם יעד החופשה (מזרח אירופה, אירופה וארה"ב), סוג בית המלון או הקלאב ותאריך החופשה.

רבים מאלו המצטרפים למועדון ה"מכורים" לסקי, מבזבזים הרבה כסף מיותר על חופשת הסקי הראשונה. כדאי לזכור, כי בחופשה הראשונה לא מתאפשר בדרך כלל לנצל את יתרונותיו של אתר יקר, לא מצליחים לגלוש אף בעשירית ממספר המסלולים שעומדים לרשות המבקרים ובכלל – לפעמים מגלים שסקי זה לא בדיוק מה שחשבתם או ציפיתם ממנו.

מומלץ לבלות את החופשה הראשונה ביעד לא יקר, כך שרמת הסיפוק לא תפגע במאומה ולבחור יעד בו מוצעות חבילות בשיטת "הכל כלול", מה שחוסך את "כאבי הראש" של חיפוש בית ספר לסקי, רישום, ריצה בין חנויות השכרת ציוד, סקרי שוק וכו'. כדאי להוריד כמה שיותר משימות ולהתרכז נטו במשימה – ליהנות ולחזור שלמים ובריאים כגולשים מן השורה. מכל הבחינות, אנדורה מעניקה פתרון מושלם לכל הסוגיות הללו.

רגע לפני הלבן…

חופשות מושלגות כבר אינן נחלתם הבלעדית של בני העשירון העליון – מדי שנה, יוצאים כ-40 אלף ישראלים לחופשת סקי ברחבי העולם. טרם היציאה לחופשה מושלגת של סקי או סנואבורד, ביעדים לבנים בעולם או בפסגת החרמון – טיפים חשובים שכדאי לדעת!

אז איך נערכים לחופשה חורפית בשלג? מה צריך לדעת לפני יציאה לסקי או לסנואובורד ובמה הכרחי להצטייד?

מצטיידים ללבן

אחד הדברים החשובים שיש לזכור, הוא שכל גולש – מתחיל וותיק כאחד, צריך להתאים את הציוד לפי רמתו ונתוניו האישיים (גובה, משקל וסגנון גלישה). כן, אל תמהרו לקנות את הציוד היקר ביותר, מאחר והוצאה זו אינה נחוצה כלל – גם לציוד הטוב ביותר יש טווח מחירים רחב, שרובו שווה לכל נפש.

ישנם מספר פריטים בהם חייבים להצטייד לפני יציאה לחופשת סקי וסנואוברוד –

  • ביגוד תרמי תחתון (גופייה ארוכה וגטקעס), המסייעים לנידוף זיעה ולשמירה על חום הגוף.
  • גרביי סקי מרופדות, המותאמות לנעלי הסקי.
  • משקפי סקי, להגנה מרבית מהשמש ולמניעת סנוור.
  • כפפות סקי וסנואובורד אטומות, להגנה מפני נפילות.
  • קרם הגנה לחלקים החשופים לשמש (אם נותרו כאלה).

על פי המומחים בענף, עולה משנה לשנה הדרישה לציוד מקצועי ואיכותי. בדרך כלל, נוטים הגולשים לשכור בתחילה ציוד, ולאחר שהתאימו לעצמם את הציוד הנכון ומצאו את סגנון הגלישה האהוב עליהם, הם רוכשים ציוד מקצועי יותר.

כיום, הגיע ציוד הסקי והסנואובורד לרמה גבוהה למדי, בשל ההתפתחות הטכנולוגית והשילוב המוצלח בין אדם למכונה. דוגמא מובהקת לכך היא ה-"Burton Custom" – אחד הבורדים המקצועיים, שנמכרים בכמויות מרשימות ברחבי העולם. זהו הבורד הראשון ששילב סיבי פחם בתוך הליבה (Core), מה שהופך אותו לקל וגמיש, כשהוא מאפשר תמרון חד תוך כדי גלישה.

אז לאן נוסעים?

טרם בוחרים באתר גלישה, יש לבדוק את מאפייניו ואת השירותים שהוא מספק, ביניהם – מספר מסלולי הגלישה, רמת הקושי שלהם, אורכם וגובהם. אם מדובר בחופשה משפחתית, מומלץ לבדוק האם האתר מספק שירותי שמרטפות ומועדוני שעשועים, שיספקו תעסוקה לילדים בזמן שההורים גולשים במדרונות הלבנים.

בין אתרי הגלישה המומלצים, ניתן למצוא את Mayrhofen שבאוסטריה. זהו האתר הגדול ביותר בעמק Ziller המושלג, עם למעלה מ-450 ק"מ של מסלולי גלישה, רובם אדומים ושחורים. מעליות הסקי החדשות, שהאתר החל להפעיל לאחרונה והמסלולים המקצועיים שלו, הפכו אותו לאחד הפופולאריים ביותר באירופה.

אתר נוסף שאסור לוותר עליו, במיוחד לגולשי הסנואובורד, הוא ה-Madonna di Campiglio האיטלקי (שם גם הוקם בית הספר הראשון לסנובורד באיטליה). באתר זה, ניתן להתנסות במגוון פעילויות אקסטרים נדירות, ביניהן גם "הלי-סקי" – טיסה במסוק אל פסגת המסלול, קפיצה אליו מהאוויר וגלישה מטורפת במדרונות האתר.

נהנים ונזהרים!

דבר חשוב לא פחות מאחרים (אם לא הרבה יותר!), הוא נושא הבריאות. לפני ואחרי הגלישה, מומלץ לבצע תרגילי כושר גופני ומתיחות, בכדי למנוע התכווצויות שרירים שיכולות לפגום בהנאה מהחופשה. כן, חשוב לעשות ביטוח ספורט חורפי, במיוחד לפני נסיעה לחו"ל, שכן פציעות הנובעות מסקי וסנואובורד אינן מכוסות על ידי ביטוח הנוסעים הרגיל.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here