קריניאן – קווים לדמותו

זן הקריניאן הוא אחד הזנים הנטועים ביותר בעולם ואחד הותיקים ביותר בארץ. בצרפת הוא מפיק יותר יין אדום מכל זן ענבים אחר. מקור הזן באזור העיר קריניינה בצפון מזרח ספרד משם נדד לאזורים נוספים באירופה. יכולתו להניב יבולים גבוהים מאוד נוצלה לרעה במשך שנים רבות והוא שימש במקרים רבים להפקת יינות כמות לא יקרים. אך בגפנים מבוגרות, באדמה מתאימה ובטיפול נכון מפיקים ממנו במספר אזורים בעולם יינות איכות עשירים, מרוכזים ומפתיעים למדי.

הקריניאן אוהב אקלים חם יחסית ועונת הבשלה ארוכה ועל כן הוא מאפיין בעיקר באזורים ים תיכוניים. עיקר תפוצתו בדרום צרפת, בדרום עמק הרון ובאזור לנגדוק – רוסיון בסמוך לים התיכון, שם הוא נטוע בשטחים נרחבים מאוד. על קרקעות עניות, בשיפועים המאפשרים ניקוז טוב ועם הקפדה על רמת יבולים נמוכה מפיקים ממנו יינות איכות אלכוהוליים בעלי צבע עז וטאנינים עוצמתיים. עיקר כוחו של הקריניאן באחד מאזורי היין העולים של ספרד, פריורטו אשר בקטלוניה שבצפון מזרח המדינה, שוב בסמיכות לים התיכון.

כאן נטועות גפני קריניאן מבוגרות מאוד ( בנות 70 שנה ויותר), באדמות סלעיות דלות ביותר ובשיפועים שלעיתים אינם מתקבלים על הדעת בתעשיית היין המודרנית. באזור יין ותיק זה, הזוכה בשנים האחרונות לעדנה מחודשת, מפיקים ממנו (יחד עם הגרנאש) יינות מרתקים אשר מחירם בעולם הולך ועולה משנה לשנה. ענבי קריניאן נטועים (אם כי בכמויות קטנות בהרבה) גם בריוחה, אזור יין ספרדי נוסף בעל מוניטין, וגם בסרדיניה שבאיטליה.

בעולם החדש נטוע הזן בשטחים נרחבים למדי בקליפורניה (בעיקר בסנטרל וואלי) ובדרום אמריקה. בצ'ילה שטחי הנטיעות של הקריניאן דומים לאלו של המרלו והוא משמש בעיקר לבלנדים עם זנים אחרים.

בישראל הוא מהותיקים שבזני הענבים, עוד הרבה לפני עידן המרלו, הקברנה והשיראז. הוא ההוא לכאן על ידי פקידות הברון רוטשילד כבר בראשית שנות השמונים של המאה התשע-עשרה. זהו גם הזן המניב ביותר בארץ עם לא פחות מ 8,400 טון ענבים בשנה (נכון ל 2007) מכ 5700 דונם כרמים. עיקר שטחי הקריניאן נמצאים באזורי היין המסורתיים – זכרון יעקב, בינימינה והמושבות ובאזור שמשון והשפלה.

ההיסטוריה של יינות הקריניאן בארץ מורכבת. בשנים האחרונות, עם עליית קרנם של הזנים ה"טרנדיים" יותר כמו המרלו והקברנה הוא סבל שלא בצדק מדימוי נמוך. ככזה הוא שימש בעיקר כזן כמותי ליינות פשוטים ולמיץ ענבים. הקריניאן Old Vines זכרון יעקב בסדרה האזורית מוכיח שבטיפול נכון ניתן להחזיר עטרה ליושנה.

הקריניאן מתאקלם היטב באקלים חם ולכן מתאים לגידול בישראל. באזורים קרירים הוא מתעורר מאוחר יחסית ודורש עונת הבשלה ארוכה. הוא מתאפיין ביבולים גבוהים למדי ובצימוח זקוף בעוצמה בינונית. האשכולות גדולים והגרגרים בינוניים עד גדולים. לזן רגישות גבוהה לקימחון.

קריניאן זכרון יעקב Old Vines – הסדרה האזורית, יקבי כרמל

יין ייחודי ומיוחד המופק מענבי קריניאן מכרמים מבוגרות מאוד ( מהבוגרות בארץ, בנות 30 – 40 שנה) מאזור זכרון יעקב שנבחרו במיוחד עבור יין זה, בשילוב מעט ענבי פטי וורדו מהאזור. הכרמים שיועדו ליין טופלו בהקפדה יתרה החל משלב הזמירה ועד הבציר על מנת להבטיח רמת יבולים נמוכה ביותר, גרגרים קטנים וצימוח מרוסן.

לאחר תסיסה והשריה, התבגר היין 12 חודשים בחביות עץ אלון צרפתיות. הוא מתאפיין בגוון ארגמני עמוק, בניחוחות פרי עוצמתיים של דובדבנים, פטל וקפה קלוי בגוף בינוני, בטאנינים רכים ובטעם עשיר וארוך.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here