צילום: רשות מקרקעי ישראל

פנינת טבע אשר עוברת שיקום מורכב, והשבת ציפורים ובעלי חיים,  במימון רשות מקרקעי ישראל

 

תמונה
צילום: אורטל בר

במועצה אזורית גזר מזרחית למזכרת בתיה, מימנה  רשות מקרקעי ישראל ,  באמצעות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים,  את פיתוחו של  אתר הטבע העירוני  שמורת עיינות גיבתון, שכולל את  פרויקט  שימור הבריכה, שהיתה בעבר  ביצה שיובשה ועברה  שיקום אקולוגי מורכב. במסגרת השיקום   הושבו למקום בעלי חיים וציפורים  רבות,  הוכשרו  שבילי הליכה מרחפים מעל הביצה ושבילי אופניים והליכה לרווחת המטיילים והמבקרים. המקום הפך פינת חמד  למטיילים ולמשפחות.   

שמורת טבע עיינות גיבתון היא אתר טבע עירוני, משתרעת על שטח של כ-80 דונם, ונמצאת כקילומטר ממזרח למזכרת בתיה, ליד מפגש פסי הרכבת לירושלים ולבאר שבע. מפלס מי התהום במקום גבוה ולכן יש בו מעיינות מים מליחים עם 770 מ"ג כלור לליטר. בחורף מתווספים מי נגר עילי הנקווים לבריכות, והמקום הופך בוצי. בעבר הייתה במקום ביצה שיובשה בימי המנדט הבריטי באמצעות תעלות ניקוז וחורשת אקליפטוסים שניטעה במקום. בקיץ מתייבשת השמורה ואפשר להבחין בה רק בקבוצות צפופות של קנה מצוי, סוף מצוי וסמר חד וניתן לצפות בה במיני פרפרים. שונים בשנים האחרונות, עוברת השמורה תהליכי שיקום משמעותיים הכוללים שחזור של משטר המים ושיקום צמחי של מיני ביצה, בהם גם מינים בסכנת הכחדה והשבת בעלי החיים למקום.

 

פעולת השחזור והשימור של האתר הביאה להרחבת שטח אגן  ההיקוות של בריכת המים ולחזרתם למקום של עופות רבים. לטובת המטיילים, מבקרים ומשפחות השמורה הונגשה והיא כוללת שבילי הליכה מרחפים מעל הביצה ושבילים לרכיבת אופניים והליכה. פעולות השימור והפיתוח חיזקו את אטרקטיביות השמורה למטיילים.

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל ויו"ר הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, יעקב קוינט אומר, "שמורת עיינות גיבתון היא פרויקט נוסף של הקרן בו הושקעו תכנון וחשיבה אקולוגית סביבתית מתקדמת ועתידית בכדי לשמר ולחדש את הפעילות הטבעית במקום, להשיב בעלי חיים, צמחיה ועופות לשמורה ולהנגישה באופן שמצד אחד משתלב עם הטבע והסביבה ומהצד השני נותן מענה איכותי, נגיש ונוח לרווחת ציבור המטיילים. אנו רואים ערך מרכזי בשימור והנגשת אתרי טבע, מורשת וסביבה עבור הציבור ושימורם לטובת ההמשכיות, הגנה על הסביבה והדורות הבאים."

 

הפרויקט  בוצע בשיתוף עם המועצה האזורית גזר ורשות הטבע והגנים .

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here